امروز:

نمایندگان مجلس خواستار تجدید ‌نظر در بهای مصرفی گاز

 

با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و افزایش یکباره قیمت ‌حامل‌های انرژی‌ این موضوع کماکان محل بحث بین مسوولان کشوری است. از جمله این حامل‌ها قیمت گاز مصرفی در بخش خانگی و واحدهای صنعتی و تولیدی است که به گفته بهارستان نشینان قیمت‌های اعمال شده برای تعرفه گاز برخلاف قانون هدفمندی یارانه‌ها بسیار بالاست و ادامه این روند منجر به تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی از جمله جایگاه‌های CNG خواهد شد.
همچنین قبوض نجومی گاز در تمامی بخش‌های یادشده برای مردم توجیهی نداشته و با نامه‌نگاری‌های خود چشم انتظار پاسخی در خور که رافع مشکلاتشان باشد، هستند.
این در حالی است که با تداوم یافتن این مشکلات‌ روز گذشته نمایندگان مردم در خانه ملت بار دیگر در صحن علنی مجلس بر توجه مسوولین وزارت نفت در خصوص تعرفه گاز تاکید کردند‌ و بازنگری در قبوض گاز را خواستار شدند.

در همین رابطه نایب رییس مجلس در پاسخ به تذکر نماینده مردم تاکستان گفت: مسوولان وزارت نفت به موضوع تعرفه گاز مصرفی خانوار توجه کافی داشته باشند چرا‌که این مساله در برخی استان‌ها باعث ایجاد اشکال شده است.
امیر طاهرخانی در مجلس شورای اسلامی روز گذشته طی تذکری آیین‌نامه‌ای در صحن علنی مجلس اظهار داشت: متاسفانه قیمت گاز مصرفی خانوارها مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کرده است.
وی افزود: همچنین قیمت گاز واحدهای تولیدی و صنعتی نیز افزایش زیادی داشته که این مساله مشکلاتی را برای تولیدکنندگان و صنعتگران ایجاد کرده است.
نماینده مردم تاکستان گفت: قیمت‌های اعمال شده برای تعرفه گاز برخلاف قانون هدفمندی یارانه‌ها بسیار بالاست که این مساله از سوی نمایندگان نیز بارها تذکر داده شده است.
به گزارش فارس، طاهرخانی با بیان اینکه مردم به شدت نسبت به موضوع قیمت‌گذاری گاز مصرفی خانوار اعتراض دارند، اظهار داشت: تعداد زیادی از واحدهای صنعتی و جایگاه‌های CNG در حال تعطیلی هستند که این مساله مشکلات زیادی را برای مردم به‌وجود آورده است.
وی از مسوولان خواست که توجه کافی به موضوع تعرفه بالای گاز مصرفی خانوار داشته باشند.
تعیین تکلیف نامه‌های مردمی
نماینده مردم تاکستان در تذکری دیگر به موضوع نامه‌های مردم در جریان سفرهای استانی دولت اشاره کرد و گفت: مردم برای پاسخ گرفتن نامه‌های خود مثل توپ فوتبال به این اداره و آن اداره می‌روند ولی پاسخی نمی‌شنوند‌ بر این اساس باید این نامه‌ها هرچه سریع‌تر تعیین و تکلیف شود.
سیدشهاب‌الدین صدر که ریاست جلسه علنی مجلس را برعهده داشت در پاسخ به تذکر طاهرخانی گفت: مسوولان وزارت نفت به موضوع تعرفه گاز مصرفی خانوار توجه کافی داشته باشند چرا‌که این مساله در برخی استان‌ها باعث ایجاد اشکال شده است.
وی همچنین گفت که ستاد دولت نامه‌های تقدیمی مردم به رییس‌جمهور را پیگیری کند تا مردم دچار مشکل نشوند.
سهمیه 200 لیتری منطقی نیست
همچنین نماینده مردم سنقر و کلیایی در مجلس نیز از مسوولان شرکت گاز خواست که اقدامات لازم را برای کم شدن بهای گاز مصرفی خانوار انجام دهند.
صمد فدایی، نماینده مردم سنقر و کلیایی در مجلس شورای اسلامی طی تذکری آیین‌نامه‌ای در صحن علنی مجلس اظهار داشت: متاسفانه در تابستان که فصل برداشت محصولات کشاورزی در همه نقاط کشور مخصوصا استان کرمانشاه است، سهمیه اختصاص داده شده گازوییل برای کشاورزان 200 لیتر اعلام شد، نمی‌دانم که این سهمیه با چه منطقی در نظر گرفته شده است.
وی در تذکری دیگر خواستار بازنگری در قبوض گاز صادرشده برای مردم شد و افزود: هم‌‌اکنون دو قبض گاز دست من است که مبلغ یکی چهار میلیون و 300 هزار تومان با تعرفه خانگی و دیگری هم یک میلیون و 270 هزار تومان است.
این نماینده مجلس ادامه داد: زمانی که قبض‌های قبلی را با این قبض‌ها مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم که در گذشته مبلغ آنها در حدود 150 هزار تومان بوده و ناگهان دچار افزایش قیمت بیش از اندازه شده است.
فدایی از مسوولان شرکت گاز خواست که اقدامات لازم را برای کم شدن بهای گاز مصرفی خانوار انجام دهند.
همچنان 34 درصد گاز کشور در خانه‌ها می‌سوزد
شایان ذکر است هفته گذشته (21 تا 28 تیر ماه) با مصرف دو هزار و 545 میلیون متر‌مکعب گاز سپری شد.
میانگین مصرف روزانه گاز کشور در این مدت حدود 5/363 هزار متر‌مکعب بوده که نزدیک دو درصد نسبت به سال گذشته و نیم درصد نسبت به هفته گذشته افزایش داشته است.
همچنین در این مدت 858 میلیون مترمکعب (نزدیک به 34 درصد) از مصرف گاز کشور مربوط به بخش خانگی بوده که این رقم نسبت به هفته قبل بیش از 5/2 و نسبت به سال قبل بالغ بر 11 درصد رشد داشته است.
میانگین مصرف روزانه این بخش هم حدود 5/122 میلیون متر‌مکعب بوده است و به ترتیب روزهای 21 با مصرف 132 و روز 27 با مصرف 115 میلیون متر‌مکعب پر مصرف‌ترین و کم مصرف‌ترین روزهای این بخش به شمار می‌روند
گفتنی است مصرف بخش نیروگاهی نیز در هفته‌ای که گذشت حدود یک هزار و687 بوده که نسبت به هفته گذشته نزدیک به یک درصد و نسبت به سال قبل حدود سه درصد کاهش داشته است.
میانگین مصرف روزانه این بخش حدود 241 میلیون متر‌مکعب بوده و روزهای 21 و 25 تیر‌ماه به ترتیب با مصارف 258 و 225 میلیون متر‌مکعب پر مصرف و کم مصرف‌ترین روزهای این هفته به
شمار می‌روند.

درآمد 4 هزار میلیاردی دولت
از هدفمندی برق
وزیر نیرو با اشاره به کاهش 10 درصدی مصرف برق در پی هدفمندی یارانه‌ها گفت که افزایش درآمد ناشی از هدفمند کردن یارانه‌ها در بخش برق کشور حدود چهار هزار میلیارد تومان بوده است.
به گزارش مهر، مجید نامجو گفت: 18 استان کشور بیش از نیاز خود برق تولید می‌کنند که مازاد بر مصرف خود را می‌توانند به استان‌ها و کشورهای دیگر صادر کنند. وی افزود: هم‌اکنون در کل کشور بیش از یک هزار مگاوات مازاد مصرف برق کشور تولید داریم و می‌توانیم به کشورهایی که با آنها مرز خاکی داریم این برق را صادر کنیم.
به گفته نامجو، ایران در زمان پیک مصرف حدود 500 مگاوات برق وارد می‌کنیم که این میزان از برق وارداتی بیشتر از ارمنستان و ترکمنستان تامین می‌شود.
وزیر نیرو در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص پرداخت بدهی‌های این وزارتخانه به پیمانکارانش گفت: برای این منظور در بودجه سال 1390 ظرفیت‌های خوبی پیش بینی شده و وزارت نیرو با فروش اموال و همچنین انتشار اوراق مشارکت می‌تواند بدهی‌ها و منابع لازم برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف مرتبط با وزارت نیرو را تامین کند.
نامجو در پاسخ به سوال دیگری در خصوص میزان مصرف برق در تابستان امسال گفت: در 18 تیرماه امسال به بالاترین مصرف رسیدیم که معادل 41 هزار مگاوات بوده و تقریبا با میزان مصرف برق در 22 تیرماه سال گذشته برابری می‌کرد.
وی در عین حال گفت: صرفه‌جویی کلی در میزان مصرف برق به خاطر اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به قوت خود باقی بوده و حدود 10 درصد در مجموع مصرف برق صرفه‌جویی داشته‌ایم.
وزیر نیرو در ادامه در خصوص سرمایه‌گذاری در بخش صنعت برق کشور نیز گفت: از آنجایی که صنعت برق کشور یکی از صنایع موفق به شمار می‌رود چنانکه کسی راغب به سرمایه‌گذاری باشد یکی از زمینه‌های جدی است.
نامجو همچنین به سرمایه‌گذاران خصوصی توصیه کرد از فضایی که در این زمینه مهیا شده استفاده کرده و در این بخش وارد شوند.
وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص میزان افزایش درآمدهای بخش برق از محل هدفمندکردن یارانه‌ها گفت: قبل از هدفمند کردن یارانه‌ها به ازای هر کیلووات ما 165 ریال دریافت می‌کردیم که بعد از هدفمند کردن یارانه‌ها این رقم به 264 ریال افزایش یافت و در مجموع افزایش درآمد ناشی از هدفمند کردن یارانه‌ها در بخش برق کشور حدود چهار هزار میلیارد تومان بوده است.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه پرونده 10 نیروگاه برای سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی آماده شده است اظهار داشت: تغییر مسیر سرمایه‌گذاری از دولتی به خصوصی از موفقیت‌های وزارت نیرو است.
مجید نامجو تصریح کرد: صنعت برق ،‌افزایش پنج هزار مگاواتی را برای تامین برق مورد نیاز کشور، برنامه‌ریزی کرده است.
وی با اشاره به کاهش 10 درصدی مصرف انرژی در کشور پس از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها گفت: این موضوع باعث شده تا بخشی از منابع ما جهت پرداختن به سرمایه‌گذاری‌های سنگین آزاد شده و بتوانیم به برنامه‌های دیگری مانند کاهش تلفات برق، سوق دادن سرمایه‌گذاری‌ها به سمت انرژی‌های نو و تغییر ساختار به همراه اجرای اصل «44» قانون اساسی و سبک سازی دولت بپردازیم.
وزیر نیرو با اشاره به شکل‌گیری صندوق توسعه ملی و هیات امنای آن افزود: در حال حاضر پرونده 10 نیروگاه خصوصی برای سرمایه‌گذاری آماده شده و آنها می‌توانند از حدود 2/2 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی استفاده کنند.


نوشته شده در : پنجشنبه 30 تیر 1390  توسط : آرمین خدایی.    نظرات شما() .

برچسب ها: قیمت گاز ، یارانه گاز ، مجلس گاز ، نمایندگان مجلس گاز ، کاهش قیمت گاز ،
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic